Asentohuimaukseen apu fysioterapiasta

Elokuussa 2024 koin yllättävän huimauskohtauksen, joka säikäytti minut perin pohjin. Mieleeni nousi huoli, voisiko kyseessä olla jotain vakavampaa, joten hakeuduin kiireesti päivystykseen. Siellä todettiin, että huimauksen aiheutti asentohuimaus. Lääkärin suosituksesta hakeuduin fysioterapiaan, ja minulle suositeltiin kolmen hoitokerran jaksoa.

Läheltä Limingan kotiani löysin Oulunseudun Fysioterapian Limingan toimipisteen, jossa minut vastaanotti fysioterapeutti Maria Sihvomaa-Kakko. Tunsin heti olevani turvallisissa käsissä. Marian asiantuntemus ja rauhallinen tapa kertoa, mistä oli kyse ja mitä seuraavaksi tehtäisiin, toivat minulle ymmärrystä tilanteesta ja mielenrauhan.

Ennen fysioterapiaan saapumista ajattelin fysioterapian olevan lähinnä hierontaa, mutta Maria avasi minulle kokonaan uuden näkökulman.

Vuosikymmenien varrella en ollut kokenut mitään vastaavaa. En ollut tiennyt, että niskan yläosassa voi olla jumeja, jotka voivat aiheuttaa tällaisia oireita. Marian hoidon aikana ymmärsin, kuinka monipuolista fysioterapia on ja kuinka sillä voidaan auttaa monenlaisia vaivoja.

Kolmen käyntikerran jälkeen kaikki huimaukseen liittyvät ongelmat katosivat, ja sain huokaista helpotuksesta.

Nyt tiedän, mistä saan apua, jos vastaavanlainen ongelma ilmaantuu uudelleen.

-Veijo Meriläinen

 

Varaa aika tästä >

 

Ota yhteyttä

Kuljeta pallo merkattuun kohtaan

Tehtävän suorittamisella estämme väärinkäytöksiä ja varmistamme, että lomakkeen lähettäjä on ihminen.